Login

ERIE COUNTY Music Educators Association

"The arts are an essential element of education...[they] unlock profound human understanding and accomplishment." —W. Bennett

Festival Schedules 2018-19

CLASSROOM FESTIVAL
Classroom Coordinators Patricia Hills, Amherst & Ada Wolfganger, Amherst
Date: Sat. October 20, 2018 Location: Windermere School, Amherst


AUDITION DATES, SITES & HOST CHAIRPERSONS
Elementary Inst, JH Choral, & Inst Jazz January 12, 2019 Depew HS & MS George Kroetsch & Barb Czosnyka
Junior High Inst & all Harp auditions January 19, 2109 Orchard Park HS Donald Carducci
Senior High & Vocal Jazz January 26, 2019 Buffalo-BAVPA Jaime Pitnell & Tim Buckley

ELEMENTARY FESTIVAL
See full elementary rehearsal schedule under "Festival Host Documents"
Concert Coordinator:  Paul Siekierski, Lake Shore
Rehearsal Dates March 2 & March 6, 2019 - Sweet Home MS
March 8 (Kleinhans)
Concert: Sat. March 9, 2019
Location Sweet Home MS  & Kleinhans Music Hall Host: Debbi Coniglio
CONCERT TIMES CHAIRPERSON CONDUCTOR & Accompanist
Orchestra  (4:00) Joan Boissonnault, Williamsville
Anneke Ieda, Williamsville
Randy Czosnyka, Williamsville
Band (1:30) Paul Biddle, Amherst
Laura Grybel, Holland
Angela Antersol, Amherst
Red Chorus (4:00)

 

Lauren Helper, West Seneca

Kristin Hill, Kenmore-Tonawanda

James DesJardins, Frontier

Emma Glasgow, Accompanist

Blue Chorus (1:30) Kate Leo, Maryvale
Danielle Rodgers, Williamsville

Robin Smith, Gowanda

Cristina Voto, accompanist

JAZZ ENSEMBLE FESTIVAL

Rehearsals & Concert at Cheektowaga Central High School - Shawn Rydzik, Host
Rehearsal Dates March 8 & 9, 2019 Concert: Sat. March 9, 2019
CONCERT TIME 1:30 CHAIRPERSON CONDUCTOR & Accompanist
HS Jazz 1 Band John Hasselback, Jr., West Seneca James Burton III, Manhattan School of Music
HS Jazz 2 Band John Hasselback, Jr., West Seneca Russ Owens, ret.
JH Jazz Band William Larrabee, Alden Matt Miraglia, Hamburg
HS Vocal  Jazz

Keith Ersing, West Seneca

Jill Neuhaus, Kenmore-Tonawanda

Peppie Calvar, Syracuse University

John Mitton, Accompanist

JUNIOR HIGH NORTH FESTIVAL
Rehearsals & Concerts at Grand Island             Marty Allen, Host
Rehearsal Dates March 15 & 16, 2019 Concert: Sat. March 16. 2019
CONCERT TIMES CHAIRPERSON CONDUCTOR & Accompanist
Orchestra (4:00) Matt Ells, Grand Island
Eve Roushey, West Seneca
Patrick O'Donnell, Amherst
Band (1:30)

Denise Peters, Buffalo

Tim Buckley, Buffalo

Andrew Bodemer, Clarence
SATB Chorus  (4:00) Elaine Grant, Kenmore-Tonawanda
Ann Scheider, Cheektowaga-Sloan

Carolyn Lokken, ret.

Sarah Maybee, accompanist

SSA Chorus  (1:30) Marielle Zych, Buffalo
Ann Mosner, ret.

Danielle Rodgers, Williamsville

Sarah Meredith, Accompanist

JUNIOR HIGH SOUTH FESTIVAL
Rehearsals & Concerts at East Aurora              Liza Schaffer,  Host
Rehearsal Dates March 15 7 16, 2019 Concert: Sat. March 16. 201
CONCERT TIMES CHAIRPERSON CONDUCTOR & Accompanist
Orchestra (4:00) Paul Siekierski, Lake Shore
Nicholas D'Amaro. Lake Shore
Alicia Louttit, Iroquois
Band (1:30) Joe Gervase, Springville-Griffith
Molly Williams, Iroquois
Phil Aguglia, Kenmore-Tonawanda
SATB Chorus  (4:00) Brad Carson, Orchard Park
Lauren Fox, Iroquois

Lori DePoint, Sweet Home

Justin Pomietlarz, accompanist

SSA Chorus  (1:30) Amy Hartman, Hamburg
Ann Mosner, ret.

Jill Neuhaus, Kenmore-Tonawanda

John Mitton, Accompanist

SENIOR HIGH FESTIVAL
Rehearsals & Concerts at SUNY Buffalo - Slee Hall  -  Philip Rehard - Host
Rehearsal Dates March 22 & 23, 2019 Concert: Sat. March 23, 2019
LOCATION SUNY at Buffalo, Slee Hall Host: Philip Rehard - UB
CONCERT TIMES CHAIRPERSON CONDUCTOR & Accompanist
Chorus (1:30) Justin Pomietlarz, Amherst
Jennifer Mernitz, Grand Island

Z. Randall Stroope, Oklahoma State University

John Mitton, accompanist

Orchestra  (1:30) Douglas Shaw, Clarence
Lynne Ruda, Lancaster
Soo Han, Baldwin-Wallace University
Band  (2:30) Matt Cool, Williamsville
Cheri Pritchard, Orchard Park
Dr. Russel Mikkelson, Ohio State University